Online zadávání výroby a Rapid Prototyping

V posledních letech začalo vznikat několik velmi zajímavých internetových projektů z oblasti výroby na zakázku, o kterých by jste rozhodně měli vědět. Do budoucna budou hrát velmi významnou roli ve vztahu mezi zadavateli zakázek a výrobci.

Hlavními přednostmi těchto platforem jsou:

  • rychlost předložení nabídky
  • významné portfolio technologií a kapacit
  • možnost expresní výroby

Jednou z nejvíce rostoucích a viditelných platforem je bezesporu firma Xometry založena v roce 2013, od té doby získala na investicích více než 113 milionu dolarů. Jedná se o obchodní organizaci, která nacení výrobu a následně ji zadá mezi své dodavatele. Nevlastní tak žádné výrobní technologie. Masivní investice proudí zejména do vývoje algoritmů umělé inteligence, která provádí oceňování výrobků. Společnost se nejprve zabývala dodávkami 3D výtisků z plastu, kde je ocenění tisku v zásadě velmi jednoduché. (objem výrobku je přímo úměrný času tisku) Následně se společnost začala soustředit i na další oblasti výroby, jako je zpracování plechů, obrábění a vstřikování plastů, kde je již zapotřebí umělé inteligence a strojového učení.

Podobný business model mají také firmy Hubs (investice $30 milionů), Fictiv (investice $58 milionů), Protolabs, 3D Systems a další.

Zjednodušování práce pro obě zůčastněné strany přinese zásadní konsolidaci trhu, která bude srovnatelná s konsolidací, která proběhla na trhu s poskytováním ubytování (Booking, Airbnb).

V nejbližších letech však budou tyto platformy doplácet na:

  • cenu dodávek
  • komunikační bariéra zákazník/výrobce (platforma musí veškerou komunikaci tlumočit)
  • odpor uživatelů, kteří mnoho let pracují jiným způsobem

Významný posun přinese vyspělá umělá inteligence, která bude schopná číst také výkresy v PDF formátu. Případně pokud se výrazně rozšíří využívání kótování výrobků přímo ve 3D modelech. Další uživatelé budou zejména z řad mladá generace, která je již zvyklá podobné aplikace využívat denně (Uber, Airbnb,…).

Máte s těmito platformami zkušenost? Zkusíte nějakou využít k zadání výroby? (odkazy níže)

Budu rád za sdílení Vašich zkušeností a názorů.

Zdroje:

https://spotfolio.com/2019/12/04/xometry-acquires-shift-europes-largest-on-demand-manufacturing-marketplace-largest-manufacturing-marketplace-accelerates-global-expansion-in-100-billion-category/

https://3dprintingindustry.com/news/3d-hubs-closes-18m-series-c-funding-automation-151977/

https://techcrunch.com/2019/03/05/fictiv-raises-33m-to-be-the-aws-of-hardware-manufacturing/

https://www.xometry.de/en

https://www.fictiv.com/

https://www.hubs.com/

https://www.3dsystems.com/

https://www.protolabs.com/

Aktualizováno 16.2.2022